PCB Kartı Fiyatları Artmaya Devam Edince Ne Yapmalıyız

- Aug 18, 2020-

Bakır folyo sıkıntısı, CCL sıkıntısı, PCB teslimat zorlukları Copper Park, CCL fiyatları tüm PCB endüstrisini etkilemeye devam ediyor. 2017'ye girdikten bir aydan daha kısa bir süre sonra PCB kartı bir tur fiyat artışı yaşadı. Bu tur fiyat artışında PCB kart fiyatının yine% 5 arttığı anlaşılıyor. Önceki farksız fiyat artışı ile karşılaştırıldığında, fark, PCB kartının bu seferki fiyat artışının ağırlıklı olarak kalınlığı 1,2 ve üzeri olan ürünler için olmasıdır.

Birçok küçük ve orta ölçekli PCB fabrikası için, malları önceden hazırlamak için fazladan fon bulunmaması nedeniyle, müşteriler geçen yılın sonunda fiyat indirimi hakkında konuşmaya başladılar, ancak üretim öncesi malzeme tedarikçileri yeniden yükseltti. Pirinç tencereye konulamayacak kadar pahalıdır. Ocak Şubat, aşağı akış PCB sevkiyatının zirvesidir ve sınırlı çalışma günleri azalır, bu nedenle baskılı devre kartı fabrikalarının yıldan sonra zamanında teslimat yapması zor olabilir. Aslında, son yıllarda, levha ve hammaddelerin fiyatları düşmekte ve talep her geçen yıl artmaktadır, bu da birçok PCB işletmesinin fiyat savaşı nedeniyle piyasadan çekilmesine yol açmaktadır.

GG quot; Büyük işletmeler büyük miktarlarda hammadde satın alır ve belirli pazarlık fişlerine sahiptir. Ancak küçük işletmelerin bundan bahsetme şansı yok. Dediğimiz kadar fiyatı artıracağız. Aksi takdirde, daha fazla mal tedarik etmeyeceğiz. Bu şekilde, küçük alt işletmelerin maliyetleri artacak, hayatta kalma güçlüğü artacak ve birleşme ve satın almalar, entegrasyon ve karıştırma hızlanacaktır." Bir PCB hammadde üreticisinden sorumlu bir kişi, CCL bakır kaplı laminatların ve hammaddelerin piyasasız bir fiyat durumu göstererek yükselmeye devam ettiğini söyledi. Bazı küçük ve orta ölçekli işletmeler daha fazla etkilendi ve 2017'de sermaye zincirinin kırılma riskiyle karşı karşıya kalacaklardı.

2016 yılının başından bu yana PCB standart bakır folyonun fiyatı% 50'den fazla arttı. Bakır folyonun işleme maliyeti ve efektif bakır kaplı laminatın fiyatı, orijinal ortalama seviyeden% 100 ve% 50 daha yüksektir. Kasım 2016 başında, orijinal bakır fiyatı 48000 yuan / tona yükseldi. Orijinal bakır fiyatındaki% 26 artış nedeniyle, elektrolitik bakır folyonun fiyat artışının itici gücü, işleme maliyetinden orijinal bakır fiyatına aktarıldı ve elektrolitik bakır folyonun toplam fiyatı 110000 yuan / tonu aştı. Tayvan basınında çıkan haberlere göre, Ocak 2017'de bakır folyo işleme ücretleri yine küçük ölçekli bir fiyat artışı yaşadı.

Sektördeki bir şirketin genel müdürü açıkçası," bakır kaplı laminat üreticileri, yalnızca üç veya beş ay sonra ödeme yapma alışkanlıklarını değiştirdi dedi. Nakit ile bakır folyo satın alırken, bakır folyo fiyatı% 20-30 arttı ve sınırlı miktarda sipariş vermek ve tedarik etmek için sıraya girmek zorundayız." Genel olarak, yönetim kurulu ticaret hesapları 90 gün ile yarım yıl arasında ödenir. Lityum pilin bakır folyosuna olan talep ortaya çıktıktan sonra, bazı üreticiler materyalleri satın almak için nakit kullandı ve bu da dolaylı olarak PCB endüstrisinin gelişiminde 30 yıldan fazla bir süredir görülmemiş olan fiyat artışının kısır rekabetine neden oldu.

Bakır folyo geçtiğimiz yıl arz sıkıntısı çekiyordu. Geçen yıl Mart ayında, en yüksek pazar payına ve en büyük etkiye sahip büyük bir bakır kaplı laminat fabrikası olan Jiantao, ilk olarak bir fiyat artışı bildirimi yayınladı. Ardından, diğer levha üreticileri de aynı şeyi izleyerek yukarı ve aşağı tedarik zincirini kapsamlı bir şekilde takip etmeye teşvik etti.

Bakır folyo arzındaki kıtlık, diğer hammaddelerin de hızla yükselmesine neden oldu. Sektörden gelen haberlere göre, CCL'nin bir diğer ana malzemesi olan cam elyaf kalın kumaş muhtemelen 7 yuan / m'ye, alüminyum alt tabaka ve ışık kılavuzu plakasında% 20'den fazla, FR-4% 40'tan fazla artacak, plastik levha ve plastik parçalar% 10'dan fazla ve hatta yükleme için kartonlarda nakit işlemler.

Bakır folyo, CCL üreticileri çok para kazanıyor, PCB üreticileri şikayet ediyor

Son birkaç yılda, bakır folyo işleme fiyatındaki rekabet ve fiyat düşüşü nedeniyle, genellikle kayıp kırılma noktası veya daha düşük olması durumunda gerçekleştirildi. Sonuç olarak, yurtiçinde ve yurtdışında bakır folyo üreten bazı işletmeler iflas etti, üretimi kapattı veya değiştirdi, bu da bakır folyo endüstrisinin yoğunlaşmasının daha da artmasına neden oldu.

Şimdi, fiyat artışı ve kıtlıktan etkilenen Tayvan bakır folyo fabrikasının Jinju Development Co., Ltd., beş yıldır sürekli kayıpların çıkmazından kurtuldu ve geliri altı yıldan fazla bir süredir yeni bir yüksekliğe ulaştı ve hisse fiyatı birkaç kez ikiye katlandı. 2016 yılında yurt içi Kingboard'un net karı 3,8 milyar HK $ 'a ulaşacak, önceki yıla göre% 200'den fazla artışla' s 1,3 milyar HK $; Guoji Copper Co., Ltd.'nin yıllık net karı 550-325 milyon yuan arttı.

Baskılı devre kartı üretim işletmeleri genellikle kırmızı ışık yakarlar. Kısa bir süre önce, Çin'deki bir PCB Fabrikası finansal bir ikilem içindeydi. Bundan önce, PCB Fabrikası her zamanki gibi malzeme satın almak için bir sipariş verdi. Ton başına elektrolitik bakır işlem ücreti 18000 yuan'dan 36000 yuan'a yükselirken, malzeme tedarikçisi ona malzemeleri satın almadan önce önceki 20 milyon yuan'ı ödemek zorunda olduğunu söyledi. Yönetim kurulu fabrikası, tefeciyi cesurca ödünç aldı ve ödenmesi gereken ödemeyi geri ödedi ve ardından siparişin ancak peşin ödeme yapıldıktan sonra verilebileceğine dair bir bildirim aldı. Bazı kıvrımlar ve dönüşlerden sonra, nihayet sipariş verme bağlantısına girdi, kotalar için sıraya girmeleri gerektiğini fark etti. Bu sırada&# 39 şirketinin sermaye zinciri kırılmanın eşiğindeydi.

PCB'nin alt müşterileri nispeten güçlü olduğundan, küçük bir fiyat artışı gerçekleştiren birkaç pano fabrikası dışında, pano fabrikalarının çoğu, artan maliyetleri alt müşterilere başarıyla aktaramadı çünkü PCB'nin alt müşterileri genellikle büyük miktarda malzeme envanteri. Finansal baskıyı hafifletmek için, bazı levha fabrikaları, ödeme ve teslimat süresini PCB ekipman üreticilerine ve PCB işleme tesislerine (PCB elektrokaplama işleme tesisleri, PCB kalay püskürtme işleme tesisleri vb.) Uzatmaya başladı.

Sonuç olarak, PCB ekipman üreticileri ve PCB işleme tesisleri etkilenir ve ömürleri kötüleşir. Bazı küçük PCB fabrikaları baskı altında ve kapandı.

Bakır folyo fiyatları her geçen gün yükseliyor olsa da, bakır folyo fabrikaları hala müşterilerle dolu. Pek çok levha üreticisi ve levha üreticisi, mal istemek için bakır folyo fabrikalarında nakit parayla sıraya giriyor ve mallarla birlikte geri dönemeyebilir. Mali yükü ağır olan çok sayıda levha fabrikası levhayı dört gözle bekliyor.

Sektör uzmanlarına göre, bakır kaplı laminat fabrikalarıyla iyi bir ilişkisi olan birçok PCB işletmesi, iki ila üç aylık plaka envanterine sahip. Sadece 230000 yuan üretim kapasitesine sahip bazı fabrikalar yaklaşık% 10 envantere sahiptir.