SMT Temel İşlem Bileşenleri

- Jan 09, 2019-

SMT temel işlem bileşenleri


SMT'nin temel işlem bileşenleri şunlardır: serigrafi (veya dağıtma), yerleştirme (kürleme), yeniden lehimleme, temizleme, inceleme, yeniden işlemeBaskı: Fonksiyonu, bileşenlerin lehimine hazırlamak için PCB pedlerine lehim pastası veya yama yapıştırıcısı basmaktır. Kullanılan ekipmanlar, SMT üretim hattının ön tarafında bulunan serigrafi baskı makinesidir (lehim pastası baskı makinesi).


Dağıtma: Yapıştırıcının PCB'ye damlatıldığı sabit bir pozisyondur. Başlıca işlevi, bileşenleri PCB'ye sabitlemektir. Kullanılan ekipman, SMT hattının ön tarafında veya denetim ekipmanının arkasında bulunan bir dağıtıcıdır.


Montaj: Fonksiyonu, yüzeye monte bileşenleri PCB üzerinde sabit bir konuma doğru şekilde monte etmektir. Kullanılan ekipmanlar, SMT üretim hattında serigrafi baskı makinesinin arkasında bulunan yerleştirme makinesidir.


Kürleşme: Görevi, yapıştırıcıyı eritmek, böylece yüzeye monte bileşenleri ve PCB kartı sıkıca birbirine yapışmasıdır. Kullanılan ekipman SMT hattında yerleştirme makinesinin arkasında bulunan bir kürleme fırındır.


Yeniden lehimleme: Fonksiyon, yüzeye monte bileşenleri PCB kartına sıkıca bağlamak için lehim pastasını eritmektir. Kullanılan ekipman SMT hattında yerleştirme makinesinin arkasında bulunan bir yeniden akış fırındır.


Temizleme: İşlevi, akı gibi insan vücuduna zarar veren monte edilmiş PCB panosundaki kaynak kalıntılarını gidermektir. Kullanılan ekipman bir çamaşır makinesidir, pozisyon sabitlenebilir, çevrimiçi olabilir veya olmayabilir.


Muayene: İşlevi, monte edilmiş PCB'nin kalitesini ve montaj kalitesini test etmektir. Kullanılan ekipman; bir büyüteç, bir mikroskop, bir çevrimiçi test cihazı (ICT), bir uçan prob test cihazı, bir otomatik optik inceleme (AOI), bir X-RAY inceleme sistemi ve bir işlev test cihazı içerir. Pozisyon, denetimin ihtiyacına göre üretim hattında uygun bir yerde yapılandırılabilir.


Yeniden işleme: Rolü başarısız olan PCB panolarını yeniden işlemektir. Kullanılan aletler lehimleme ütüler, yeniden işleme istasyonları ve benzerleridir. Üretim hattında herhangi bir yeri yapılandırın.