Chicago'daki Tüm Sarı Sokak Lambaları LED olacak

- Jun 05, 2020-

Sarı sokak lambası taş binadaki yumuşak ışığı yansıtır. Chicago&# 39'un sokak lambalarının, sokaklarının ve parklarının çoğu, ikonik sarı sokak lambaları nedeniyle puslu turuncu. Son iki yılda, daha modern LED lambalar yavaş yavaş sıcak tonlu yüksek basınçlı sodyum lambaların yerini alıyor.

Çalışma malzemesi olarak metal sodyum buharı kullanan yüksek basınçlı sodyum lamba, yüksek ışık verimliliği ve güçlü sis geçirgenliğine sahiptir ve yollarda, otoyollarda, spor salonlarında ve diğer yerlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak Chicago gibi tüm sokakların sarı sokak ışıklarıyla kaplı olduğu pek çok şehir yok. 1970'lerde, yer sadece yüksek basınçlı sodyum lambalarla monte edildiğinde, eleştirmenler sokakları kabuslara dönüştürdüklerini söyledi, ancak şimdi Chicago'nun suç kentinin eşsiz bir sıcak rengi haline geldi. Özellikle insanlar uçaktaki Chicago şehrinin gece sahnesine baktıklarında, içinde soğuk bir ışık olmadığını bulacaklar.

Akıllı aydınlatma planları statükoyu değiştiriyor. Son birkaç yılda, Chicago'da 270000'den fazla yüksek basınçlı sodyum lamba daha enerji tasarruflu LED lambalara dönüştürüldü.' yaklaşık 3,4 milyon dolar olan 70 milyon kilowatt saat enerji tasarrufu sağlar.

Ancak, bazı vatandaşlar için duygusal olarak kabul edilemeyecek görsel etkilere ek olarak, bu tür bir değiştirme sadece faydalı mıdır? Şart değil. Çalışmalar, Chicago&# 39'un yeni sokak lambası parlaklığının, daha fazla mavi ışık içerdiğinden, Residents' sağlık, yerel vahşi yaşam ve hatta suç oranı.

Kanadalı bir fizikçi ve ışık kirliliği araştırmacısı olan Profesör Martin orbey, değiştirdikleri eski LED olmayan ışıklarla karşılaştırıldığında, Chicago'da kurulan LED ışıkların aslında ışık kirliliğini biraz azaltabileceğini söyledi, ancak sorun yeni ışık sıcaklığının ampul, ışık sıcaklığını ölçmek için kullanılan bir birim olan 3000 Kelvin'dir. Değer ne kadar yüksek olursa mavi ışık o kadar fazla olur. 2200 Kelvin LED kullanılması Chicago'daki ışık kirliliğini GG'ye, en az yüzde 50 GG'ye düşürecektir; dedi.

Şehir, açık mavi ışığı kanser riskiyle bağlayan ve melatonini azaltan çalışmalar olduğu için, ABD enerji departmanı, Amerikan Tabipler Birliği ve aydınlatıcı mühendislik toplumundan uzmanlardan güvenli bir renk sıcaklığı belirlemek için rehberlik istiyor.

Chicago polisi, daha parlak sokakların suçu azaltabileceğine inanıyor. Ancak bazı çelişkili çalışmalar, parlaklığın suç oranları ile doğrudan bir ilişkisi olmadığını gösteriyor. Daha sonra, yeni ampulün polis kameralarını daha iyi görebileceğini ve dolaylı olarak suçu azaltabileceğini savundular.

Şehrin&# 39'un nihai hedefi, yollarda 100 milyon dolar tasarruf etmek ve şehirdeki 2021 yılına kadar 270000 lambayı değiştirmek. Sadece LED düşük güç tüketimi değil, değiştirilmesi gereken sayısı azaltılacak. Otomatik bir sistem sahne arkasına destek sağlar ve personele sokak ışıklarının ne zaman ve nerede değiştirileceğini söyler

blob